top of page

İngiltere Tarihi

ingiltere-hakkında-ilginc-bilgiler.jpg

İngiltere tarihine bir yolculuk yapacağız. Çok fazla derin detaylara inmeden olan bitenleri özet bir halde yazacağım. Ben yazımı hafif fırtınalı bir havada hafif serin bir ortamda elimde bir kupa sıcak kahve ile yazıyorum. Yazımı bitirdikten sonra İngiltere ile alakalı olan  tarih strateji oyunumu oynayacağım bilgisayarda. Size de sıcak bir kahve eşlik etsin.

Keyifli Okumalar.

keltler2.jpg
s-efb2f0434310d9740786360b89241d64ed9c055d.webp

Keltler m.ö 5.Yüzyıl ve Anglo Sakson Göçü

Elimizde İngiltere ye ait en eski bilgiler bizi Keltler Dönemine götürüyor. Daha sonraki yıllarda Roma İmparatorluğunun adayı istila ettiği görülüyor. Roma Kilisesi Adaya bir rahip gönderiyor. Ada Hritistiyanlıkla tanışmış oluyor. Daha sonraki yıllarda yozlaşan ve iç sorunlarla boğuşan Roma İmparatorluğu İngiltere Adasından çekilmek zorunda kalıyor. Ardından Avrupa'nın Kavimler göçü olarak adlandırdığı olay yaşanıyor. Bir Türk Başbuğu olan Attila'nın önünden kaçan bir sürü kavim Batıya doğru çekiliyorlar. Bu kavimlerden , Saksonlar ve Britonlar , İngiltere Adasına çıkıyor. Saksonlar Adanın büyük çoğunluğuna hakim oluyor. Anglo-Sakson adını alıyorlar.

Vikingler Adaya Baskına Geliyor

vikingler-5.jpg

Ragnar Lothbrok Liderliğinde ki Vikingler, Danimarka Topraklarından İngiltere ye Baskın yapmaya açıldılar. Vikingler ilk başta talan edip yağmalayıp tekrar geriye dönüyorlardı fakat daha sonra ki yıllarda Ada da kalmaya başladılar. İngiliz Anglo-Sakson Kralı Alfred Vikinglerin Doğu Kartalı isimli grubuna ilk başta vaftiz edilip Hristiyan olmaları karşılığında topraklarını onlara verdi. Daha sonra ki yıllarda Vikinglerde büyük dejenerasyon yaşandı ve köklerinden kopup bir çoğu Hristiyan oldu. Artık Vikingler savaşlarda eski iştiyaklarına sahip değillerdi. Eddington Muharebesinde Aglo-Sakson Wessex Kralı Alfred , Viking Lideri Guthrum'u mağlup etmeyi başardı. Vikingler artık çözüldüler ve ada dan bir süre sonra tamamen atıldılar. İngiltere Kralı artık tamamen Alfred'di. 

bottom of page