top of page
ortalama puan 4 5 üzerinden, toplam 150 oy, Beğendim

Empire Total War İnceleme Ve Rehber

18. Yüzyıl Zamanları

1700 yılında oyunumuz başlıyor. Avrupa da sömürgecilik yarışı hız kazanmıştı.Avrupalıların Aydınlanma çağı dedikleri bir dönemdeyiz. Demokrasi gibi düşüncelerin çıktığı zamanlar.

Osmanlı'ya baktığımızda ; Tam 300 sene Türkler   ,Avrupalıların üzerinde büyük bir otorite kurmuştu. Fakat yaşanan Viyana bozgunun ardından Türklerin de kaybedebileceğini görmüştü tüm Avrupa..

Oyun 18.Yüzyıl'ın havasını hissettiriyor. Osmanlı ile oynarken bazen ney çalıyor. Büyük Britanya ile oynadığınızda 1700'lü yılların iskoç müzikleri var. 

Grafikler, Total War oyunlarının en iyilerinden..Osmanlı ile oynarken Türkçe seslendirmeler mevcut.

Osmanlı askerleri de gerçekteki halleriyle mevcut fakat Yeniçerilerin kıyafeti yanlış yapılmış. 

 

Harp sanatında o dönemde Osmanlı ordusu geri kaldığı için oyunun başında Yeniçerileri kullanıp kılıçla Allah Allah nidalarıyla saldırmak daha mantıklı olacaktır. Çünkü Yeniçerilerin şevki oyunun başı için güçlü yapılmış.

Ekonomi Çok Mühim

Devletinizde ekonomiye katkı sağlayan binaları geliştirmelisiniz. Ayrıca ticaret gemilerinizde coğrafi keşiflere katılıp ciddi bir şekilde Güney Amerika , Madagaskar , Hint Kıyıları gibi bölgelerden ham madde toplayabilirsiniz. Sonra hammadderinizi diğer devletlerle ticaret anlaşması yaparak satıp para kazanabilirsiniz. Ekonominiz ne kadar güçlüyse o kadar çok ordu basarsınız.

Harp Sanatı

Oyunda ki  Harp Sanatı şu şekilde , Süvarilerinizle düşmana yaklaşıp onu kare formasyonu almaya zorlayıp. Sonra da Piyadelerinizle yaklaşıp ateş etmeniz gerekli. Napoleon bu taktiiği kullanırdı

o dönemlerde. Her askerin farklı işlevi var. Askerlerinizi iyi kullanmanız onlar hakkında bilgi sahibi olmanıza bağlı. Numune olarak söylersek : 5 Moral'e sahip bir bir Askeri Birlik zayıf demek. 6 Vasat demek. 7 ise güçlü demek. Fakat siz oyuna aşinaysanız , 5 Morale sahip hatta 4 morale sahip askerlerle bile destanlar yazabilirsiniz.

Askeri Teknolojilerde önemli. Okullarınızdan Askeri Teknolojilerde Tahsil sahibi olmaya bakın.

Zengin Topraklar 

Toprakları zenginleştirmek için vergileri düşük tutmanız gerekiyor. Kısa vadede az kazansanız da , uzun vade de çok kazanacaksınız. Çok fakir toprakları tamamen vergiden muaf tutmak uzun vaade içine akıllıca olacaktır. Binaları İmar etmekte topraklarınızı zenginleştirecektir.

Son Sözlerim

Oyun Umumi anlamda inşaatlar yaparak. Ticaret yaparak. Teknoloji tahsil ederek. Ordular yetiştirerek müzmin halde devam ediyor. Aslında anlattıklarım basit. Oyun rölanti bir şekilde oynanıyor. Ancak siz kafanız da tasvir ederek oynarsanız daha zevkli ve dolu hale gelmesi mümkün. Ticaret diye bahsettiğimiz husus , hammadde toplayıp sonra ticaret anlaşması yap butonuna tıkla. Sadece bu kadar. Yani son derece basit. Ben umumi anlamda Strateji oyunları oynarım ve hep rölanti basit geliyor. Keşke binlerce detay olsa.

Oyuna puanım 10 üzerinden 9 

Daha fazla detay olsaydı 10 derdim.

Şuan Dünya da ki en iyi grafiklere sahip ve oynanış açısından ve konu açısından yine de en iyilerden bir tanesi diyebiliriz. Osmanlı oyunu arıyorsanız. Dünya da en iyisi bu oyun zaten.. Başka yok.

 

Son olarak şunu da ekleyim. Oyunun Müzikleri muhteşem. Oynadığım zaman eski yıllara , o dönemlere gitmiş gibi oluyorum. Ama dediğim gibi kafanızda betimleyerek yani tasvir ederek oynamanız lazım. Aksi halde rölanti gelir sıkılırsınız. Günümüz insanı zaten odaklanma problemi yaşıyor. Nimetlere  ulaşım arttıkça. Tembellik artıyor..

 

Oyunu yaratan Allah'ımıza hamd ve şükür olsun.

Oyunu yapımına vesile olan insanlara da teşekkürler. 

1185708-cityscape-reflection-vehicle-Empire-Total-War-ghost-ship-screenshot-waterway-galle
bottom of page